Meble do domu
Meble do firmy
Przemysłowe i domowe maszyny do szycia. Czym się różnią?
30 czerwca 2020
Maszyny do szycia dla początkujących są zwykle dość tanie i proste w obsłudze. Można na nich wykonywać podstawowe prace krawieckie i przerabiać ubrania. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia – wraz z kolejnymi krawieckimi doświadczeniami wiele osób zastanawia się nad zakupem bardziej zaawansowanego modelu. W takiej sytuacji z pozoru najlepszym rozwiązaniem będą maszyny do szycia przemysłowe. Czy jednak na pewno? Przedstawiamy różnice pomiędzy urządzeniami przeznaczonymi do pracy w domu a sprzętem do przemysłowego szycia.
Wiele funkcji kontra specjalizacja
Na początek musimy jasno zdefiniować swoje krawieckie cele. Trzeba bowiem pamiętać, że wyspecjalizowane przemysłowe maszyny do szycia będą znacznie droższe i niż prosta, przeznaczona do użytku domowego maszyna do szycia Janome, Juki czy Brother.
Ważnym kryterium odróżniającym oba typy urządzeń jest również liczba dostępnych funkcji. Maszyny domowe posiadają ich zazwyczaj sporo. Sprzęt przemysłowy bywa dostosowany wyłącznie do konkretnej pracy. Co prawda powierzone mu zadanie, jak na przykład wykonanie określonego ściegu, wykona zdecydowanie lepiej niż domowa maszyna, ale nie przyda się do niczego więcej.
Szybkość pracy i wytrzymałość
Maszyny przemysłowe będą natomiast pracować znacznie wydajniej niż domowe urządzenia. Te drugie posiadają znacznie mniejszą moc, szybciej mogą się też przegrzewać, dlatego w czasie pracy konieczne będą przerwy. Przemysłowe maszyny pracują znacznie szybciej i są przystosowane do ciągłego użytkowania przez kilka, a nawet kilkanaście godzin.
Rozmiar może mieć znaczenie
Oba typy urządzeń różnią się także wielkością. Domowe maszyny do szycia często są przechowywane w poręcznych walizkach, do ich rozłożenia wystarczy jedynie kawałek stołu. Przemysłowe urządzenia kupuje się natomiast w komplecie z całym stanowiskiem pracy, trudno będzie ją przenosić. Najlepiej, gdy zarezerwujemy dla niej choćby małe, ale jednak osobne pomieszczenie.